HANIC


Hangi tüfeği almalıyım?

Bir tüfek edinmeden önce, tüfeği tam olarak hangi amaçlar için kullanacağınıza karar vermeniz gerekmektedir.

Güvenlik : Güvenlik için genel olarak otomatik tüfek seçilebilir. Otomatik tüfekler çalışma esnasında fişek barut gazı basıncının bir kısmını kaybederler. Bu nedenle kırılarak doldurulan tüfeklere oranla etkileri daha azdır. Avda takozla fişek haznesi sınırlamak zorunlu olduğundan seri yüksek mermi kapasitesi avantajı kalkmıştır.

Güvenlik için tercih edilebilecek bir diğer model ise pompalı tüfeklerdir. Bu model tüfekler otomatik tüfeklerin gaz basıncı yitirme dezavantajını ortadan kaldırırken, her dolduruşta atış hattını bozulmasına neden olurlar.

Skeet : Skeet atışlarının kabul gören tüfeği 71cm namlulu, geniş bantlı, tek tetikli, ejektörlü süperpoze tüfeklerdir. Sporda kullanılan tüfeklerin sporcunun vücut yapısına uygunluğu ayrı bir önem taşır. Bu nedenle başlangıçta standart tüfekler tercih edilirken, ileri seviyelere çıkıldıkça özel tüfeklere yönelmek kaçınılmazdır. Sportif amaçlı tüfeklerde hafiflik öncelikle aranan özellikler arasında değildir.

Trap : Trap atışları için 76cm namlulu, geniş bantlı, tek tetikli, ejektörlü süperpoze tüfekler tercih edilmektedir. Skeet tüfeklerinde olduğu gibi, bu tüfeklerin kullanıcının vücut yapısına uygunluğu son derece önemlidir ve ileri seviyelere çıkıldıkça özel tüfeklere yönelmek kaçınılmazdır. Sportif amaçlı tüfeklerde hafiflik öncelikle aranan özellikler arasında değildir.

Avcılık : Avcılıkta tavsiyemiz çifte tüfekten yanadır. Kullanım alışkanlıklarına göre tek veya çift tetik tercih edilebilirken, günümüzde tek tetikli tüfeklerin kullanımı çift tetiklilere göre çok daha yaygındır. Özellikle otomatik tüfek kullanım alışkanlığı olan kişiler, refleks olarak, çift tetikli tüfeklerde genel olarak aynı tetiği tekrar çekmektedirler. Avcılık sınıflarına göre tüfekler şöyle sıralanabilir :

Çulluk Bıldırcın, Keklik : Bu grupta 65-66cm namlulu tüfekler tercih edilmelidir. Bu alandaki tüfeklerde aranan temel özellik hafifliktir. 2.75kg ile 3.2 kg arasındaki tüfekler kabul görmektedir. Tüfeğin mobil şoklu olması, özellikle tek tüfeği olan kullanıcılar için avantaj sağlarken tüfeğin ağırlığını arttıracağı ve genişleyen ağız kısmının görüntüsü ile dezavantaj sağlamaktadır. Bu nedenle 5/3 sabit şoklu namlular, özellikle bu avlara ilgi duyan avcılar için yeterli ve idealdir.

Tavşan, ördek, kaz : 71 cm namlulu tüfekler bu avlarda idealdirler. Bıldırcın ve çulluk avlarının tersine bu avlarda tüfek taşıma mesafesinin uzun olmaması, ağır dolular atılması nedeni ile nispeten daha ağır tüfekler tercih edilebilmektedir (3-3.5kg). Mobil şok tüfeklerde avantaj sağlar.

Domuz : Domuz avında kısa namlulu(55-61cm) otomatik tüfekler en çok tercih edilen modeldir. Namluda şok aranmaz ve kaval namlu kullanılır. Bunun yanında paralel namlulu çifte tüfekler de domuz avı meraklıları tarafından keşfedilmektedir.

Mobil Şok Nedir : Şok, namlu çıkışındaki daralmadır. Bu daralma saçmaların namluyu terk ettikten sonra dağılmalarını etkiler. Namlu ucu daraldıkça, saçmalar daha toplu giderler. etkileyerek daha toplu olarak gitmelerine veya namluyu terk ettikten sonra daha uzun mesafede dağılmalarını sağlarlar.

Tr kullanılan Şok Numaraları Uluslar Arası Şok İsimleri

5 SK Skeet
4 IC Improved cylinder,
3 M Modified
2 IM Improved Modified
1 F Full

Ağaç Numarası :

Ağaçlar içerdikleri desenlere göre numaralandırılmaktadırlar. Genel olarak desenleri homojen olarak dağılmış yoğun desenli ağaçlar daha yüksek sınıf olarak kabul edilirler. En yüksek sınıf ceviz ağacı 5 numara, en düşük sınıf ise 1 numara olarak seçilir.


1 numara ağaçlara örnek2 numara ağaçlara örnek3 numara ağaçlara örnek

4 numara ağaçlara örnek


5 numara ağaçlara örnek