HANIC

RUHSAT ISLEMLERI

Yivsiz av tüfegi ilçe kaymakamliklarinca verilmektedir ve 18 yasini dolduran, sabikasi olmayan, saglik durumu müsait her Türkiye Cumhuriyeti vatandasi yivsiz av tüfegi sahibi olma hakkina sahiptir.

Yivsiz av tüfegi sahibi olmak kisiye avlanma hakki vermez. Ava gidebilmek için ayrica Avcilik kurslarina katilarak avcilik sertifikasi almak ve her yil belirlenen tutardaki avlanma harcini Il Orman Müdürlüklerindeki yaban hayati koruma bürolarina yatirilmasi gerekmektedir.

Ruhsat Alma Prosedürü

Ilk olarak kaymakamlik makamina yivsiz av tüfegi dilekçesi ile basvurunuz. Kaymakamlik sizi ilçe niyet müdürlügü veya jandarma komutanligina sevk edecektir. (örnek dilekçe için tiklayiniz)

Buraya yarim kapak dosyaya ilistirilmis;

Sevk edilmis dilekçeniz,

Ilçe nüfus müdürlügünden almis oldugunuz nüfus kayit örneginiz,

4 adet fotograf,

Ikametgah senedi,

Nüfus cüzdaninizin fotokopisi,

ile emniyet müdürlügü veya jandarmaya bagli ruhsat bürosuna basvurunuz. Bu bürodan size verilecek belgenin ön yüzüne gerekli doktor raporunu alip arka yüzüne de sabika kaydi alarak tekrar büroya telim etmeniz gerekiyor. Gerekli harcinizi da maliye veznesine yatirdiginizda yapmaniz gerekenler bitiyor. Belgelerinizi verdiginiz makamdan yivsiz tüfek satinalma belgenizi aldiktan sonra alti ay içinde istediginiz yivsiz av tüfegini alabilirsiniz.

***Vermiş oldugunuz belgeler 6 ay geçerli oldugundan 6 ay içinde yeni bir tüfek daha almak isterseniz bir dilekçe ile kaymakamlik makamina basvurup, belgeleri tekrar düzenlemeden bir veya daha çok satin alma belgesi alabilirsiniz.